Beren Saat

Beren Saat

Photo

The Most Tαlented Turkish Actress..
By Turkish accounts, she is considered to be one of the most beautiful and desired actresses in the country.
Beren Saat finished her primary and secondary education at TED Ankara College after which she went to Başkent University to study Business Administration. While at university, she participated in the TV competition Türkiye’nin Yıldızları where she finished runner up.

After appearing in a series of candy commercials, Saat made her television debut in Aşkımızda Ölüm Var where she played Ece Uslu’s sister. In 2004, she acted in Aşkımızda Ölüm Var and in 2005, she had her first lead role in Aşka Sürgün. Then she played the lead Yasemin Ünsal in Tomris Giritlioğlu’s Hatırla Sevgili which gave her nationwide fame.

In 2008, she again collaborated with Giritlioğlu in the film Güz Sancısı (Pains of Autumn). The same year Saat played Bihter Yöreoğlu in an adaptation of Halit Ziya Uşaklıgil’s classic novel Aşk-ı Memnu set in the modern day. She won back to back Golden Butterfly Awards for Best Actress for her performance. Saat also acted as the lead in director Serdar Akar’s film Gecenin Kanatları (Wings of the Night) released in Decembre 2009.

Aşkımızda Ölüm Var (2004)
Aşka Sürgün (2005)
Hatırla Sevgili (2006)
Güz Sancısı (2008)
Aşk-ı Memnu (2008)
Gecenin Kanatları (2009)
Fatmagül’ün Suçu Ne? (2010)
Oyuncak Hikayesi 3 (2010)
————–
TED Ankara Koleji mezunudur. Başkent Üniversitesi’nde işletme konusunda ihtisas yaparken Türkiye’nin Yıldızları adlı, aktör ve aktris yetiştirip hafta sonu performanslarını değerlendiren yarışma programına katıldı. Bu programla birlikte yıldızı parladı. Yarışma programının ekibinde bulunan Tomris Giritlioğlu’nun kardeşi, ona Beren’den söz edince televizyon dizilerinin aranan yüzlerinden biri haline geldi.

Beren Saat

 İlk başrolünü Aşka Sürgün dizisinde oynayan oyuncu sonradan bir dönem dizisi olan Hatırla Sevgili’de ikinci başrolünü sergiledi. En son olarak ve hala devam eden Halid Ziya Uşaklıgil´in eserinden uyarlanan Aşk-ı Memnu dizisinde oynadı. Bu dizide Bihter karakterini canlandırmaktadır. Dizide Kıvanç Tatlıtuğ’un canlandırdığı Behlül karakteri ile yasak aşk yaşaması büyük ilgi görmüştür. Aşk-ı Memnu’daki rolü sayesinde popülerliğini artırdı İlk sinema deneyimi Güz Sancısı olan Saat, Tomris Giritlioğlu ile tanıştığından dolayı rol için teklif aldı ve birkaç senedir bu filmin çekilmesini beklediğinden dolayı filme uzunca bir süre hazırlandı.

http://www.reverbnation.com/berensaat2011

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s